R. Masiulis: „Via Carpatia“ Lietuvai atvers naujas galimybes

Data

2019 04 17

Įvertinimas
0
57187554_1279236545558130_6270286454090366976_n.jpg

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis Žešuve vykstančioje konferencijoje kartu su Vidurio ir Pietų Europos šalių transporto ministrais pasirašė deklaraciją dėl tolimesnės tarptautinio kelio „Via Carpatia“ plėtros bei glaudesnio bendradarbiavimo stiprinant transporto sektorių.

Susisiekimo ministro R. Masiulio teigimu, „Via Carpatia“ kelio tolimesnė plėtra bus naudinga ne tik Vidurio bei Pietų Europai, bet ir Lietuvai.

„Transporto infrastruktūros integravimas į vieningą sistemą bei glaudus šalių bendradarbiavimas yra neišvengiamas, siekiant didinti šalių konkurencingumą. Siekiame, kad transporto sistema rytinėje Europos Sąjungos dalyje būtu tinkamai išvystyta bei atitiktų aukščiausius standartus. „Via Carpatia“ yra strategiškai svarbus transporto koridorius, sujungsiantis Baltijos jūrą su Juodąja bei Egėjo jūromis, todėl tai turėtų tapti neatsiejama transeuropinio transporto tinklo TEN-T dalimi“, – sako R. Masiulis.

Deklaracija siekiama atkreipti Europos Komisijos dėmesį į „Via Carpatia“ svarbą visai Rytų bei Pietų Europai. Dabartiniai ir planuojami infrastruktūros elementai yra pritaikyti prie nuolat besikeičiančios rinkos ir augančių multimodalinio transporto poreikių bei atitinka TEN-T keliamus tikslus. Siekiama, kad „Via Carpatia“ būtų įtraukta į TEN-T kelių tinklą kaip integrali ir neatskiriama vieningo Europos kelių tinklo dalis. Tokiu atveju „Via Carpatia“ persidengtų su Lietuvai itin svarbia „Via Baltica“, atsirastų galimybė pritraukti daugiau ES finansavimo kelių infrastruktūros plėtrai, kuris būtų naudingas tiek Lietuvai, tiek ir kitoms projekte dalyvaujančioms šalims.

Sujungus šalių transporto infrastruktūrą į vieningą, šiuolaikinius reikalavimus atitinkančią sistemą pagerės susisiekimas tarp Šiaurės ir Pietų Europos, Lietuvos bei Lenkijos uostai Baltijos jūroje bus sujungti su uostais Viduržemio ir Juodojoje jūrose. Įgyvendinus „Via Carpatia“ atsiras galimybės pritraukti didesnius krovinių srautus, paskatins investicijas, aktyvės prekyba bei šalių ekonominis augimas. Bus užtikrintas visos Europos Sąjungos saugumas, o gyventojams pagerės susisiekimas tarp Šiaurės Europos, Baltijos jūros ir Pietų Europos šalių. Sėkmingas projektų „Via Carpatia“ ir „Rail Baltica“ įgyvendinimas leistų Lietuvai padidinti krovinių tranzito pajėgumus ir būtų ekonomiškai naudingas mūsų šaliai.

Anot R. Masiulio, Lietuva ir Lenkija jau turi patirties įgyvendinant tarptautinius transporto infrastruktūros projektus – sėkmingai įgyvendinamas „Via Baltica“ projektas, gerinantis Baltijos šalių susisiekimą su Vidurio ir Vakarų Europa. Šiuo metu įgyvendinamas strategiškai svarbus „Rail Baltica“ projektas, kuris dar kartą įrodo, kad dialogas ir glaudus bendradarbiavimas padeda pasiekti apčiuopiamų ir visoms šalims naudingų rezultatų.

Projektą „Via Carpatia“ įgyvendina Baltarusija, Bulgarija, Kroatija, Vengrija, Lietuva, Lenkija, Slovakija, Turkija ir Ukraina. Neseniai prie projekto prisijungė Latvija ir Estija.