Fondo teisinis pagrindas ir tikslai

Pirmosios prielaidos sukurti Sanglaudos fondą sudarytos 1993 m. lapkričio 1 d. , įsigaliojus Europos Sąjungos (Mastrichto) sutarčiai. Kaip numatyta Europos Sąjungos sutartyje ir pagrindiniame Sanglaudos fondo administravimą reglamentuojančiame Europos Tarybos Reglamente Nr.1164/94, Sanglaudos fondo tikslas – teikti finansinę paramą Bendrijos ekonominei ir socialinei sanglaudai stiprinti.

Fondo lėšomis finansuojami transporto ir aplinkosaugos infrastruktūros plėtros projektai. Parama skiriama iš anksto su Europos Komisija suderintiems atskiriems projektams, atitinkantiems ilgalaikius Lietuvos tikslus bei ES politikos gaires transporto plėtros ir aplinkos apsaugos srityse. Sprendimą finansuoti projektus iš Sanglaudos fondo, gavusi kokybiškai užpildytą, nustatytos formos ir pilnos komplektacijos paraišką, priima Europos Komisija. Po Lietuvos narystės ES dienos nuo 2000 m. pradėti įgyvendinti ISPA paramą gavę projektai taip pat yra laikomi Sanglaudos fondo projektais.

Nuo Sanglaudos fondo įkūrimo iki 2004 m. ES plėtros Sanglaudos fondo paramą gavo Ispanija, Graikija, Airija (iki 2004 m. sausio 1 d.) ir Portugalija. 2004 - 2006 m. Sanglaudos fondo paramą kartu su Graikija, Ispanija, Portugalija gauna ir naujosios ES narės - Čekija, Estija, Kipras, Latvija, Lenkija, Lietuva, Malta, Slovakija, Slovėnija, Vengrija. 

Biudžetas

Lėšų dydis šaliai nustatomas remiantis šiais kriterijais: 

  • šalies gyventojų skaičiumi; 
  • šalies plotu; 
  • BNP vienam gyventojui; 
  • Socialiniais - ekonominiais faktoriais, pvz. transporto infrastruktūros netolygumu. 

2000-2006 m. Sanglaudos fondo biudžetą sudaro 18 mlrd. eurų 1999 m. kainomis, jis yra skiriamas transporto ir aplinkos apsaugos infrastruktūrai plėtoti. Lietuvai iš Sanglaudos fondo 2000-2006 m. skirta beveik 825,88 mln. eurų.

Esama situacija

2006 m. lapkričio pabaigoje Europos Sąjungos institucijos baigė Lietuvai 2000-2006 m. numatytos Sanglaudos fondo paramos skirstymą pagal projektus. Iš viso ES Sanglaudos ir ISPA paramą nuo 2000 m. gavo 53 transporto, aplinkos apsaugos ir techninės paramos projektai.

Reikalavimai projektams:

  • finansuojami ne mažesni kaip 10 mln. eurų vertės investiciniai projektai; 
  • gali būti padengiama ne daugiau kaip 80 - 85% projekto vertės; 
  • lėšos transporto ir aplinkos apsaugos sektoriams  turi būti paskirstytos lygiomis dalimis. 
  • Sanglaudos fondas finansuoja aplinkos ir transporto infrastruktūros projektus, projektų grupes ar techniškai ir finansiškai nepriklausomas projektų dalis, taip remia technines paramos priemones, kurios apima projektų techninį parengimą, projektų įvertinimą, priežiūrą bei stebėseną. 

Pagrindinės Sanglaudos fondo administravimo Lietuvoje institucijos

  • Finansų ministerija - Sanglaudos fondo Vadovaujanti ir Mokėjimo institucijos. 
  • Aplinkos ir Susisiekimo ministerijos - Sanglaudos fondo Tarpinės institucijos. 
  • Aplinkos projektų valdymo agentūra bei Transporto investicijų direkcija - Įgyvendinančiosios institucijos.

Sanglaudos fondo (SF) paramos panaudojimas 

Susisiekimo ministerija administruoja 20 projektų, dalinai finansuojamų ISPA/Sanglaudos fondo lėšomis.

Pilnai baigta įgyvendinti 17 projektų: 9 kelių sektoriaus, 6 geležinkelių sektoriaus ir 2 savivaldybių (Klaipėdos). Šiems projektams EK iš Sanglaudos fondo yra kompensavusi visas tinkamas išlaidas.

Atnaujinimo data: 2023-11-18