2024-04-23

Lietuva ir Egiptas tariasi dėl tiesioginių reguliarių skrydžių sutarties, ketina glaudžiau bendradarbiauti jūrų transporto srityje

Lietuva ir Egiptas ketina glaudžiau bendradarbiauti, gerindami šalių tiesioginį susisiekimą oru ir plėtodami jūrų transporto ir logistikos jungtis. Tokias galimybes susisiekimo ministras Marius Skuodis aptarė su šios šalies ministrais, šią savaitę lankydamasis Egipte.

„Vertiname aktyvėjantį bendradarbiavimą su Egiptu jūrų ir oro transporto srityje ir tikimės jį dar labiau stiprinti. Turime didelį potencialą plėtoti abiejų regionų transporto ir logistikos jungtis, vystydami žaliąją ir išmaniąją laivybą bei inovacijas. Abiejų šalių transporto jungtys ypač svarbios didinant dvišalės prekybos apimtį, taip pat formuojant naujus globalius krovinių gabenimo maršrutus“, – sakė susisiekimo ministras M. Skuodis.

Vizito Egipte metu susitikęs su šios šalies transporto ministru Kamel Al Waziru, komunikacijos ir informacinių technologijų ministru Amr Talaat ir civilinės aviacijos ministru Mohamedu Abbas Helmy Hashemu, susisiekimo ministras M. Skuodis pristatė Lietuvos susisiekimo sektorių ir jo galimybes, kvietė toliau plėsti tarpusavio transporto ir logistikos jungtis, bendradarbiavimą susisiekimo oru, jūrų transporto, skaitmenizacijos, inovacijų, pašto paslaugų srityse.

Ministras M. Skuodis taip pat pakvietė Egiptą prisijungti prie Tarptautinio transporto forumo, kuriam šiuo metu pirmininkauja Lietuva, organizacijos. Prie Tarptautinio transporto forumo, šiuo metu vienijančio 66 šalis iš viso pasaulio, šių metų gegužę vyksiančio viršūnių susitikimo Leipcige (Vokietija) metu prisijungs Saudo Arabija, Omanas, Paragvajus ir Dominikos Respublika.

Lietuvos ir Egipto ministrai susitikimuose taip pat aptarė susisiekimo oru sutarties, kuri atvertų kelius reguliariems tiesioginiams skrydžiams tarp Lietuvos ir Egipto, kuriais domisi oro vežėjai bei kelionių organizatoriai, sudarymą. M. Skuodis pakvietė Egipto civilinės aviacijos ministrą M. A. Helmy atvykti į Vilnių ir pasirašyti šią sutartį dar šiais metais.

Egiptas – viena labiausiai keliautojų iš Lietuvos pamėgtų krypčių Afrikos žemyne, o turizmo sektorius – itin reikšminga Egipto ekonomikos dalis. 2023 metais vien užsakomaisiais skrydžiais iš Lietuvos oro uostų į pagrindinius Egipto kurortus (Hurgadą, Šarm el Šeichą, Marsa Alamą) keliavo apie 154 tūkst. keleivių. Skrydžiai tarp Lietuvos ir Egipto sudarė 17,5 proc. visų Lietuvos oro uostuose vykdomų užsakomųjų skrydžių.

Šiuo metu taip pat vyksta Susisiekimo ministerijos ir Egipto transporto ministerijos derybos dėl supratimo memorandumo dėl bendradarbiavimo jūrų transporto srityje sudarymo. Memorandumo projektas numato bendradarbiavimo tarp uostų stiprinimą, apsikeitimą patirtimi laivybos saugos stiprinimo ir taršos prevencijos srityse bei bendradarbiavimo plėtrą tarptautinės darbotvarkės klausimais.

M. Skuodis vizito Egipte metu apsilankys ir Aleksandrijos jūrų uoste, čia susipažins su uosto terminalų pajėgumais ir pakvies Aleksandrijos uosto vadovus surengti vizitą į Klaipėdos uostą ir jo metu pasirašyti bendradarbiavimo memorandumą tarp uostų.

Pagal tiesioginės laivybos apimtį Klaipėdos uoste Egiptas užima 21 vietą. Pernai į Egiptą ir iš jo per Klaipėdos uostą iš viso buvo gabenta apie 327 tūkst. krovinių, daugiausia (38 proc.) – grūdų ir kitų žemės ūkio produktų.

2024–2027 m. į Klaipėdos uosto infrastruktūros vystymą planuojama investuoti 234 mln. eurų. Tarp didžiausių uosto projektų – iki 100 ha naujos teritorijos išvystymas pietinėje uosto dalyje, laivybos kanalo gilinimas iki 17 m gylio, taip pat jūrinio vėjo jėgainių krovos ir surinkimo terminalo infrastruktūra, svarbi Lietuvai planuojant Baltijos jūroje statyti 1,4 GW galios jūros vėjo jėgainių parkus. Siekiama, kad iki 2028 m. Klaipėdos uostas taptų pagrindine platforma jūrinių vėjo elektrinių ir jų komponentų komplektavimo veiklai.

M. Skuodis su darbo vizitu lankosi Egipte balandžio 22–24 dienomis.