Mieguistumas sukelia skaudžias avarijas keliuose
Data
2007 12 07
Įvertinimas
Susisiekimo ministerijos sekretorius Rimvydas Gradauskas susitiko su Sapiegos ligoninės Miego sutrikimo laboratorijos specialistais, kurie tvirtino, kad psichinė žmogaus būsena ir miego sutrikimai dažnai tampa skaudžių avarijų priežastimis, tačiau šiam faktoriui skiriama labai mažai dėmesio.
Aiškinant priežastis, sukeliančias autoįvykius bei skaudžias nelaimes keliuose, Susisiekimo ministerijos pareigūnams pradėjo talkinti Sapiegos ligoninės Miego sutrikimų laboratorijos neurologai.
Tyrimais įrodyta, kad iki 25 % visų autoįvykių sukelia asmenys mieguisti dienos metu. 20 % autoįvykių sukeltų užmigusių prie vairo asmenų, baigiasi mirtimi arba sunkiomis traumomis. Mieguistus žmones žymiai dažniau ištinka nelaimingi atsitikimai darbe ir buityje
JAV sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, apie 20 % vairuotojų buvo nors vieną kartą užsnūdę vairuodami. 69 % mieguistų vairuotojų sukėlė avarinę situaciją, trečdalį avarijų padarė sunkiųjų automobilių vairuotojai būdami mieguisti ir pavargę ir buvo sunkiai sužaloti.
Šiuos duomenis pateikė Sapiegos ligoninės Miego sutrikimų laboratorijos neurologė Dalia Matačiūnienė, Sapiegos ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja Dalia Kupriščenkienė bei šios ligoninės direktorius Gediminas Rimeika susitikę su ministerijos sekretoriumi Rimvydu Gradausku, ministerijos Saugaus eismo departamento vadovais Virgilijumi Sadausku ir Vidmantu Pumpučiu.
Mieguistumas dienos metu turi didelę įtaką šiuolaikinei sudėtingai situacijai keliuose, nes gali sukelti katastrofiškų padarinių. Tai ypač svarbu dirbantiems vairuotojo darbą. Tačiau miego svarba neįvertinta, neskiriama pakankamai dėmesio vairuotojų – profesionalų tyrimui. Nors gerai žinoma, jog daugelyje Europos šalių tai daryti privaloma.
Pasak neurologės Dalios Matačiūnienės, žmogaus, penkias dienas iš eilės miegojusio vieną valanda mažiau, nei reikia, vairavimo įgūdžiai blogesni, nei vairuotojo išgėrusio vieną promile alkoholio.
„ Norime atkreipti dėmesį į žmogaus sveikatos būklę.“ - teigė Gediminas Rimeika. Pasaulinės miego tyrimų asociacijos duomenimis, apie 35-40 % visų gyventojų turi vienokių ar kitokių miego sutrikimų, o pagal tarptautinę miego sutrikimų klasifikaciją jų priskaičiuojama virš 90.
Vilniuje į Miego sutrikimų laboratoriją kreipėsi tolimųjų reisų vairuotojas, kuris skundėsi dėl miego sutrikimų. Jam buvo nustatyta rimta liga – narkolicepsija (kai žmogus kelioms sekundėms atsijungia ir nekontroliuoja savo veiksmų.). Tačiau gydytis jis atsisakė. „Galime konstatuoti, kad mirtinas pavojus jau klaidžioja mūsų keliuose. Manau, kad turi būti vykdoma rimta psichologinė patikra būsimujų vairuotojų,“ - sakė ligoninės vadovas.
„Tai labai svarbu rengiant jaunus vairuotojus, formuojant jų profesinius įgūdžius. Turint duomenų apie psichines asmenų savybes, galima prognozuoti ir modeliuoti jų elgesį keliuose. Tokia informacija bus naudinga vairuotojų rengimo centrams, vairuotojų mokykloms, pasakė Susisiekimo ministerijos sekretorius Rimvydas Gradauskas.
R. Gradauskas pasiūlė medikams bendradarbiauti su Saugaus eismo departamento specialistais, o Sapiegos ligoninės neurologai įsipareigojo pateikti siūlymus dėl būsimų vairuotojų psichinės būklės tikrinimo programos.
Išsamesnė informacija tel. 2340180