BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Mieguistumas sukelia skaudžias avarijas keliuose

Data

2007 12 07

Įvertinimas
0

Susisiekimo ministerijos sekretorius Rimvydas Gradauskas susitiko su Sapiegos ligoninės Miego sutrikimo laboratorijos specialistais, kurie tvirtino, kad psichinė žmogaus būsena ir miego sutrikimai dažnai tampa skaudžių avarijų priežastimis, tačiau šiam faktoriui  skiriama labai mažai dėmesio.

 

 Aiškinant priežastis, sukeliančias autoįvykius bei skaudžias nelaimes  keliuose, Susisiekimo ministerijos pareigūnams pradėjo talkinti Sapiegos ligoninės Miego sutrikimų laboratorijos neurologai. 

 

Tyrimais  įrodyta, kad iki 25 % visų autoįvykių sukelia asmenys mieguisti dienos metu. 20 % autoįvykių sukeltų užmigusių prie vairo asmenų, baigiasi mirtimi arba sunkiomis traumomis. Mieguistus žmones žymiai dažniau ištinka nelaimingi atsitikimai darbe ir buityje

 

 JAV sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, apie 20 % vairuotojų buvo nors vieną kartą užsnūdę vairuodami. 69 % mieguistų vairuotojų sukėlė avarinę situaciją, trečdalį avarijų padarė sunkiųjų automobilių vairuotojai  būdami mieguisti ir pavargę ir buvo sunkiai sužaloti.

 

Šiuos duomenis pateikė Sapiegos ligoninės Miego sutrikimų laboratorijos neurologė  Dalia Matačiūnienė,   Sapiegos ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja Dalia Kupriščenkienė bei  šios ligoninės direktorius Gediminas Rimeika susitikę su ministerijos sekretoriumi Rimvydu Gradausku, ministerijos Saugaus eismo departamento vadovais Virgilijumi Sadausku ir Vidmantu Pumpučiu.

 

                                                                         

                                 

                                           

       

 

Mieguistumas dienos metu turi didelę įtaką šiuolaikinei sudėtingai situacijai  keliuose, nes  gali sukelti katastrofiškų padarinių. Tai ypač svarbu dirbantiems vairuotojo darbą. Tačiau miego  svarba neįvertinta, neskiriama pakankamai dėmesio vairuotojų – profesionalų  tyrimui. Nors gerai žinoma, jog daugelyje Europos šalių tai daryti privaloma.

 

Pasak neurologės Dalios Matačiūnienės, žmogaus, penkias  dienas iš eilės miegojusio vieną valanda mažiau, nei reikia, vairavimo įgūdžiai blogesni, nei vairuotojo išgėrusio  vieną promile alkoholio.

 

„ Norime atkreipti dėmesį į žmogaus sveikatos būklę.“ - teigė Gediminas Rimeika.   Pasaulinės miego tyrimų asociacijos duomenimis, apie 35-40 % visų gyventojų turi vienokių ar kitokių miego sutrikimų, o pagal tarptautinę miego sutrikimų klasifikaciją jų priskaičiuojama virš 90.

 

 Vilniuje į Miego sutrikimų laboratoriją kreipėsi tolimųjų reisų vairuotojas, kuris skundėsi dėl miego sutrikimų. Jam buvo nustatyta rimta liga – narkolicepsija (kai žmogus kelioms sekundėms atsijungia ir nekontroliuoja savo veiksmų.). Tačiau gydytis jis atsisakė. „Galime konstatuoti, kad mirtinas pavojus jau klaidžioja mūsų keliuose. Manau, kad turi būti vykdoma rimta psichologinė patikra būsimujų vairuotojų,“ - sakė ligoninės vadovas.

 

„Tai labai svarbu rengiant jaunus vairuotojus, formuojant jų profesinius įgūdžius. Turint duomenų apie psichines asmenų savybes, galima prognozuoti ir modeliuoti jų elgesį keliuose. Tokia informacija bus naudinga vairuotojų rengimo centrams, vairuotojų mokykloms, pasakė Susisiekimo ministerijos sekretorius Rimvydas Gradauskas.

                                                                 

                                      

                                            

                                                                          

R. Gradauskas pasiūlė medikams bendradarbiauti su Saugaus eismo departamento specialistais, o Sapiegos ligoninės neurologai įsipareigojo pateikti siūlymus dėl būsimų vairuotojų psichinės būklės tikrinimo programos. 

 

 

Išsamesnė informacija tel. 2340180