2024-04-12

Švedija padės Lietuvai gerinti eismo saugą

Lietuva toliau konsultuosis ir semsis patirties saugaus eismo srityje iš saugaus eismo lyderės  Europoje Švedijos: pasirašytas dvišalis memorandumas, kuriuo pratęsiamas bendradarbiavimas transporto politikos srityje ir siekiama gerinti eismo saugą, kad ateityje Lietuvos keliuose nežūtų nė vienas žmogus.

Memorandumą pasirašė Lietuvos susisiekimo ministras Marius Skuodis ir Švedijos infrastruktūros ministras Andreas Carlson.

„Lietuva vertina Švedijos išskirtinius pasiekimus užtikrinant eismo saugą bei pastangas apsaugoti kiekvieną eismo dalyvį. Švedija eismo saugos srityje yra pasiekusi geriausių rezultatų Europos Sąjungoje, tad  stebime jos pasiekimus tobulinant kelių infrastruktūrą bei keičiant eismo dalyvių elgseną. Švedija yra puikus pavyzdys ir svarbus partneris siekiant „Vizijos 0“ tikslų – kad keliuose nežūtų nė vienas žmogus“, – sako susisiekimo ministras Marius Skuodis.

„Džiaugiamės galėdami tęsti bendradarbiavimą su Lietuva šia svarbia tema. Tikimės, kad atnaujintame dvišaliame memorandume numatytų priemonių dėka Švedijos patirtis ir toliau bus naudinga gelbstint gyvybes keliuose“, – sako Švedijos infrastruktūros ministras Andreas Carlson.

Pasirašydamos memorandumą, Lietuva ir Švedija sutarė toliau plėtoti 2018 metais prasidėjusį šalių bendradarbiavimą saugaus eismo srityje. Pagrindinės šiame memorandume numatytos bendradarbiavimo sritys – transporto politika, eismo sauga ir „Vizija 0“. Ypač didelis dėmesys bus kreipiamas į naujos eismo įvykių duomenų bazės sukūrimą Lietuvoje, kuria bus siekiama  kaupti tikslius, detalius eismo įvykių duomenis ir juos panaudoti parenkant saugaus eismo gerinimo priemones.

Šalių veiksmus pagal šį memorandumą koordinuos ir planuos Susisiekimo ministerija ir Švedijos infrastruktūros ministerija.

Vertinant 1 milijonui gyventojų tenkantį per metus žuvusiųjų keliuose skaičių, Švedija yra saugiausia Europos Sąjungos valstybė – šis rodiklis Švedijoje pernai siekė 22, o Lietuvoje – 56.

Atsižvelgdama į Švedijos pasiekimus, Lietuva itin domisi šios šalies patirtimi miestų eismo saugos sistemų ir „Vizijos 0“ strategijos rengimo srityje, taip pat savivaldžių automobilių vairavimo, elektromobilių plėtros, antialkoholinių variklio užraktų diegimo srityse.

Tikimasi, kad pasirašytas memorandumas išplės Lietuvos ir Švedijos ekspertų bendradarbiavimo galimybes ir prisidės prie eismo saugos gerinimo.

Kitą savaitę Vilniuje bus pasirašomas tarpinstitucinis memorandumas dėl valstybinės eismo saugumo programos ,,Vizija – nulis“ priemonių plano įgyvendinimo, kuriuo bendromis šalies institucijų pastangomis bus siekiama iki 2030 metų ženkliai  sumažinti žuvusiųjų šalies keliuose skaičių.