BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Transporto sektoriaus valstybės įmonės taps akcinėmis bendrovėmis, augs grąža valstybei

Data

2018 10 31

Įvertinimas
1
Klaipeda 20180513_1.JPG

Nuosekliai vykdant Vyriausybės programą ir siekiant efektyviau valdyti valstybės įmones ir sudaryti galimybes diegti geriausią valdysenos praktiką, transporto sektoriaus valstybės įmonės bus pertvarkytos į akcines bendroves. Susisiekimo ministerijos inicijuotai aviacijos ir vandens transporto infrastruktūros valstybės įmonių pertvarkai šiandien pritarė Vyriausybė.

„Pertvarka leis geriau apsaugoti valstybės įmonių valdymą nuo politinių interesų. Tapusios akcinėmis bendrovėmis, įmonės galės veikti nuosekliai ir stabiliai, kurti ir įgyvendinti ilgalaikes strategijas. Be to, svarbu, kad įstatymas aiškiai įtvirtina, jog šių bendrovių akcijos ir joms patikėtas turtas negalės būti privatizuojami“, – sakė susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Įstatymų pataisos, kurioms pritarė ministrų kabinetas, sudarys teisinį pagrindą dabartinėms valstybės įmonėms – Lietuvos oro uostams, „Oro navigacijai“, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijai ir Vidaus vandens kelių direkcijai – tapti akcinėmis bendrovėmis. Dar šiais metais atitinkamai pertvarkyti numatoma ir valstybės įmonę „Kelių priežiūra“, kurios statusui pakeisti nebus reikalingi įstatymų pakeitimai.

Po pertvarkos valdybos kompetencija atitiks akcinių bendrovių įstatyme numatytas teises ir pareigas – strategijos tvirtinimas, vadovo skyrimas, motyvavimas ir atleidimas. Iki šiol valstybės įmonių vadovus skiria įmonę kuruojantis ministras. Pasikeitus įmonių statusui, jų vadovų skyrimo ir strategijos tvirtinimo klausimus perims  įmonių valdybos. Valdybos nariai už savo sprendimus atsako visu savo turtu.

Tikimasi, kad pakeitus įmonių teisinę formą ir įdiegus gerosios valdysenos praktiką, pertvarkomų įmonių pelnas per ateinančius keletą metų turėtų išaugti apie 50 mln. Eur. Akcinių bendrovių pelnas galės būti skirstomas dividendų forma valstybei ir reinvestuojamas į plėtrą. Platesnės valdybos kompetencijų ribos užtikrins didesnę įmonių kontrolę ir priežiūrą. Akcinių bendrovių teisinė forma leis įmonėms laisviau organizuoti savo veiklą, taip mažinant kylančias rizikas bei užsitikrinant naujas plėtros ir augimo galimybes.

Valstybės įmones pertvarkius į akcines bendroves, jų veiklai naudojami žemės sklypai liks valstybės nuosavybe – po pertvarkos įmonės juos, kaip ir šiuo metu, valdys patikėjimo teise. Viešąją transporto infrastruktūrą galės valdyti tik valstybė, savivaldybės arba 100 proc. valstybės arba savivaldybių kontroliuojamos bendrovės. Tokią infrastruktūrą valdančių bendrovių akcijų jokia dalimi nebus galima parduoti, įkeisti ar perleisti be Seimo pritarimo.

Įstatymų pakeitimams, leidžiantiems pakeisti valstybės įmonių valdymo modelį, dar turės pritarti Seimas.

Numatoma, kad iš visų Susisiekimo ministerijos reguliavimo srities įmonių valstybės įmonės teisinę formą išlaikys tik VĮ Registrų centras. Šios įmonės teisinė forma bus peržiūrėta 2019 m., atsižvelgiant į valstybės prioritetus dėl registrų politikos, Registrų centro atliekamas funkcijas ir ilgalaikę strategiją. Prieš priimant sprendimą bus įvertintos visos juridinių formų alternatyvos.