BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Dėl galimybės pakeisti judriojo ryšio paslaugų teikėją nuotoliniu būdu (nekeičiant SIM kortelės)

Susisiekimo ministerija, atsižvelgdama į judriojo ryšio technologijų pažangą ir šiuolaikines tendencijas, taip pat į nuolat augantį ryšio įrenginių skaičių bei siekdama paskatinti inovatyvių ryšio technologijų naudojimą Lietuvoje, inicijuoja viešąją konsultaciją dėl mobiliojo ryšio integruotų abonento identifikavimo modulių eSIM (embedded SIM cards, https://www.gsma.com/esim/about/) ir nuotolinio ryšio paslaugų aktyvavimo (remote, over the air provisioning) sprendimų diegimo Lietuvoje.

Kodėl tai svarbu?

Šiuo metu Lietuvos vartotojams teikiamų judriojo ryšio paslaugų teikimas pagrįstas fizinių SIM kortelių naudojimu, kas reiškia, kad paslaugos teikėjas pateikia fizinę SIM kortelę vartotojui, o šis atitinkamai privalo šią įsidiegti į įrenginį, norint naudotis mobiliojo ryšio paslaugomis. Tuo tarpu naujausi mobilieji įrenginiai (mobilieji telefonai, išmanieji laikrodžiai ir kt.), IoT ir M2M įrenginiai (išmanūs apskaitos prietaisai, sensoriai, valdikliai ir kl.) turi iš anksto gamintojo įdiegtą mikroschemą, kuri atstoja įprastą fizinę SIM kortelę, todėl šių įrenginių veikimui užtikrinti reikalingas ryšio paslaugų aktyvavimas nuotoliniu būdu. Įgyvendinus minėtą funkcionalumą, Lietuvoje būtų sudarytos sąlygos judriojo ryšio paslaugą užsisakyti arba pakeisti judriojo ryšio paslaugos teikėją nuotoliniu būdu.

Pažymėtina, kad 2018 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2018/1972, kuria nustatomas Europos elektroninių ryšių kodeksas (toliau – Kodeksas), taip pat numato teigiamą šios technologijos perspektyvą bei skatina valstybes nares ją diegti (Kodekso 93 straipsnio 6 dalis), siekiant galutiniams naudotojams sudaryti palankesnes sąlygas keisti elektroninių ryšių tinklus ar paslaugų teikėjus.

Viešosios konsultacijos tikslas – nustatyti judriojo ryšio paslaugų gavėjų (organizacijų) poreikį Lietuvoje diegti ir naudoti inovatyvius judriojo ryšio sprendimus, pagrįstus integruotų abonento identifikavimo modulių eSIM (embedded SIM) ir nuotolinio ryšio paslaugų aktyvavimo (over the air provisioning) naudojimu.

 

Viešosios konsultacijos metodas – apklausa.

 

Viešosios konsultacijos terminas: nuo 2019 m. liepos 5 d. iki 2019 m. spalio 1 d.

 

Tikslinė auditorija: Kvietimas dalyvauti viešojoje konsultacijoje buvo paskelbtas Susisiekimo ministerijos interneto svetainės skiltyje „Viešosios konsultacijos“ ir išsiųstas daugiau nei septyniasdešimčiai adresatų, tarp jų:

1. pagrindinėms valstybės institucijoms (ministerijoms, ryšių sektoriaus reguliuotojui, Lietuvos bankui, universitetams, savivaldybių administracijoms ir kt.), Lietuvos ūkio subjektams (komerciniams bankams, prekybos, gamyboms, IT, energetikos įmonėms);

2. viešųjų elektroninių ryšių tinklų ir paslaugų teikėjams.

3. užsienio eSIM technologijos diegėjams ir vystytojams.

 

Viešosios konsultacijos rezultatai: Į Susisiekimo ministerijos kvietimą dalyvauti viešojoje konsultacijoje atsiliepė 41 respondentas (juridiniai asmenys).

 

Valstybės institucijos ir ūkio subjektai

Valstybės institucijos ir ūkio subjektai nurodė, kad didžiajai daugumai minėtas funkcionalumas būtų naudingas ir šiuo metu, ir ateityje, kadangi tai leistų taupyti laiką administruojant vartotojų mobiliuosius įrenginius (telefonus, planšetes ir kitus specializuotus įrenginius) be fizinio kontakto su jais. Respondentai atkreipė dėmesį į tai, kad valstybės institucijos ir įmonės, vadovaudamosi Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatomis, privalo ne rečiau kaip kas 3 metus vykdyti judriojo ryšio paslaugų teikėjo atranką, o paslaugos teikėjui pasikeitus, tenka fiziškai pakeisti visas įrenginiuose naudojamas SIM korteles. Šis funkcionalumas ypatingai svarbus specializuotus įrenginius, pvz., bilietų išdavimo aparatus, spec. geležinkelių įrangą, išmaniuosius skaitiklius ir pan., kurių skaičius yra itin didelis ir šie įrenginiai išdėstyti visoje Lietuvos teritorijoje (atokiose vietovėse ar įrengti pavojingose vietose, pvz., aukštos įtampos elektros energijos linijose ar pan.), administruojančioms įmonėms. Taip pat kyla sunkumų, kai asmenys, kurių mobiliuosiuose įrenginiuose reikia pakeisti SIM korteles, yra ne Lietuvoje, reziduoja ar dirba užsienio valstybėse. Tuomet tokių įrenginių administravimo kaštai tampa itin dideli. Atkreiptas dėmesys į elektroninio parašo palaikymo eSIM reikalingumą ir jo saugumo užtikrinimo būtinybę.

 

Ryšio operatoriai ir asociacija INFOBALT

Ryšio operatoriai indikavo, jog seka naujausias šios srities technologines tendencijas, pripažįsta, kad šis sprendimas yra inovatyvus ir perspektyvus ypač daiktų interneto ir dėvimų įrenginių srityje, taip pat indikavo, kad daugelis jau yra pradėję šios technologijos testavimą ir diegimą. Tačiau taip pat atkreipė dėmesį, kad šiuo metu eSIM technologinė branda yra gana ankstyvoje vystymosi stadijoje, nėra visuotinai pripažintų vieningų standartų, rinkoje dar nėra daug eSIM technologiją palaikančių įrenginių, tuo pačiu nėra ir didelio rinkos poreikio. Numato, kad šios technologijos įgyvendinimui bus reikalingos papildomos ryšio operatorių investicijos.

 

Užsienio eSIM technologijos vystytojai

Į Susisiekimo ministerijos kvietimą atsiliepę užsienio ūkio subjektai, diegiantys eSIM technologiją, tradiciniams judriojo ryšio operatoriams bei virtualiems judriojo ryšio operatoriams pateikė preliminarų savo paslaugų, kurios leistų ryšio operatoriams įdiegti šį technologinį sprendimą, palaikomų funkcijų sąrašą ir preliminarius įdiegimo kaštus. Apibendrinus pateiktą informaciją, eSIM technologijos, skirtos vartotojų (telefonų) ir įrenginių tarpusavio sąveikai (M2M) užtikrinti, su technologijos įdiegimo, palaikymo ir licencijavimo mokesčiais vienam ryšio operatoriui preliminariai kainuotų apie 200 000 Eur.

 

Rezultatų panaudojimas:

Susisiekimo ministerija, įgyvendindama Direktyvos 2018/1972, kuria nustatomas Europos elektroninių ryšių kodeksas, nuostatas nacionalinėje teisėje, sieks, kad paslaugų gavėjams būtų užtikrinta teisė gauti viešojo judriojo ryšio paslaugas įrenginiais su integruotais abonento identifikavimo moduliais (eSIM) ir sudaryti sąlygas užsisakyti judriojo ryšio paslaugas ir  pakeisti judriojo ryšio paslaugų teikėją nuotoliniu būdu.

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-02-11