BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Vandenilis

Vandenilis yra paprasčiausias, lengviausias ir gausiausias elementas visatoje. Jis pasižymi dideliu energijos tankiu, todėl yra idealus kuro šaltinis transporto priemonėse.

Vandenilio kuro elementais varomos elektrinės transporto priemonės, įskaitant lengvuosius automobilius, autobusus ir vilkikus, varomos elektra ir į aplinką išmeta tik vandens garus. Šiose transporto priemonėse energija kaupiama suslėgto vandenilio kuro pavidalu.

Vandenilio kuro elementai iš degalų bakų suslėgtą vandenilį paverčia elektra, kuri maitina transporto priemonės elektros variklį ir užtikrina panašų nuvažiuojamą atstumą kaip ir transporto priemonės, varomos vidaus degimo varikliais, naudojančiais benziną ar dyzeliną.

Vandeniliu varomi automobiliai gali nuvažiuoti didelius atstumus, o degalų papildymas užtrunka nuo kelių iki keliolikos minučių.

Prognozuojama, kad iki 2030 metų Europos šalyse galėtų būti naudojama apie 3,7 mln. lengvųjų ir apie 45 tūkst. sunkiųjų (įskaitant autobusus) vandeniliu varomų transporto priemonių.

Norint naudotis vandeniliu varomomis transporto priemonėmis, būtina išvystyta vandenilio pildymo infrastruktūra. Remiantis Europos vandenilio pildymo punktų interaktyviuoju žemėlapiu (2023 m. sausio mėn.), Europoje šiuo metu yra 160 pildymo punktų, pritaikytų lengviesiems automobiliams papildyti (su 700 bar slėgiu pildymo galimybe), iš kurių 60 % yra išdėstyti Vokietijos Federacinės Respublikos teritorijoje. Sunkiosioms transporto priemonėms (autobusams ir vilkikams) papildyti šiuo metu yra 52 vandenilio pildymo punktai (su 350 bar slėgiu pildymo galimybe). Darnaus ir išmanaus judumo strategijoje numatyta, kad iki 2025 m. ES šalyse narėse bus siekiama įrengti mažiausiai 500 vandenilio pildymo punktų.

Lietuvoje šiuo metu nėra veikiančių vandenilio pildymo punktų. 2023 m. sausio 1 d., valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, šalyje buvo registruota viena (M1 klasės) vandeniliu varoma transporto priemonė.

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-01-27