BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Elektromobilių naudojimą skatinančios priemonės

  • Elektromobilių įsigijimo skatinimas:

Nuo 2022 m. birželio 2 d. šalies gyventojai ir įmonės jau gali teikti paraiškas dėl kompensacijų už įsigytus grynuosius elektromobilius, lėšos joms bus skiriamos iš Modernizavimo fondo (2022-2026 m. laikotarpiui numatyta 50 mln. Eur.).

- VYKSTA!!! Kompensacija elektromobilių įsigijimui fiziniams asmenims :

Fiziniai asmenys gali teikti paraišką kompensacijai už įsigytą naują (iki 6 mėn.) arba naudotą (iki 4 metų) lengvąjį grynąjį elektromobilį. Įsigijusiems naują transporto priemonę bus skiriama 5 tūkst. eurų, įsigijusiems naudotą elektromobilį – 2,5 tūkst. eurų kompensacija. Teikiant paraišką turės būti nurodyta, kad su kompensacija įsigytas elektromobilis nebus naudojamas  ūkinei ar komercinei veiklai.

- VYKSTA!!! Kompensacija elektromobilių įsigijimui juridiniams asmenims :

Juridiniai asmenys ir fiziniai asmenys, vykdantys ūkinę ar komercinę veiklą, gali teikti paraišką kompensacijai už įsigytą naują (iki 6 mėn.) lengvąjį grynąjį elektromobilį. Kompensacijos suma -  4 tūkst. eurų.

Pastaba: kompensacijos teikiamos gryniesiems elektromobiliams, įsigytiems nuo 2022 m. kovo 23 d. iki 2026 m. gruodžio 31 d. arba kol pakaks lėšų.

Paraiškas dėl kompensacijų nuo birželio 2 d. priima Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Prašymai teikiami per Aplinkos projektų valdymo informacinę sistemą (APVIS). Fizinių ir juridinių asmenų, pateikusių prašymus kompensacijoms gauti, skaičių ir išmokėtas sumas galima stebėti:

Dėl detalesnės informacijos galite kreiptis nemokamu Aplinkos projektų valdymo agentūros tel. +370 614 99699.

Reikalavimai:

Elektromobilis – M1 klasės transporto priemonė, kurioje energija mechaniniam judesiui atlikti tiekiama tik iš elektros energijos kaupiklio. 

Naujas elektromobilis – elektromobilis, nuo kurio pirmosios registracijos datos (registracijos liudijime nurodytas B kodas) iki transporto priemonės registracijos jos valdytojo vardu datos (registracijos liudijime nurodytas I.1 kodas) yra praėję ne daugiau kaip 6 (šeši) mėnesiai.

Naudotas elektromobilis – elektromobilis, nuo kurio pirmosios registracijos metų (registracijos liudijime nurodytas B kodas), o tais atvejais, kai pirmosios registracijos metai nenurodyti, nuo modelio metų (registracijos liudijime B.2 kodas), iki pirmosios registracijos Lietuvoje metų (registracijos liudijime B.1 kodas) yra praėję ne daugiau kaip 4 (ketveri) metai.

Tinkamos išlaidos yra nuo 2022 m. kovo 23 d., t. y. elektromobilis valdytojo vardu įregistruotas ne ankščiau kaip 2022 m. kovo 23 d.

Kompensacija už elektromobilį, kurio identifikavimo numeris yra tas pats, gali būti skiriama tik vieną kartą.

Vadovaujantis Reglamento Nr. 1407/2013 3 straipsnio 3 dalimi, bendra vienai įmonei teikiamų kompensacijų suma negali viršyti 200 000 eurų per bet kurį 3 (trejų) finansinių metų laikotarpį; bendra vienai įmonei, vykdančiai krovinių vežimo keliais veiklą samdos pagrindais arba už atlygį, teikiamų kompensacijų suma negali viršyti 100 000 eurų per bet kurį 3 (trejų) finansinių metų laikotarpį.

Pareiškėjas įsipareigoja be Agentūros sutikimo neparduoti ar kitaip neperleisti kitam fiziniam ar juridiniam asmeniui elektromobilio, už kurį skirta kompensacija, mažiausiai 2 (dvejus) metus nuo kompensacijos sumokėjimo datos.

Prašymų pateikimo skaičius vienam Pareiškėjui nėra ribojamas.

Teisės aktas reglamentuojantis elektromobilių įsigijimą:

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2022 m. gegužės 31 d. įsakymas Nr. 3-285 "Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2022 m. gegužės 30 d. įsakymo Nr. 3-277 „Dėl 2022–2030 metų plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos susisiekimo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 10-001-06-01-01 „Skatinti alternatyviųjų degalų naudojimą transporto sektoriuje“ aprašo patvirtinimo“ pakeitimo.

  • Juridiniams ir fiziniams asmenims, vykdantiems komercinę veiklą, kurie yra pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojai, nuo 2023 m. sausio 1 dienos yra sudaryta galimybė atskaityti pirkimo ar importo PVM už įsigyjamus M1 klasės elektromobilius, jeigu M1 klasės elektromobilio vertė neviršija 50 000 eurų su PVM;

  • Siekiant verslo sektorių paskatinti pereiti prie ekologiškesnio transporto naudojimo, elektra ir vandeniliu varomas komercinis transportas (N1 klasė) nuo 2023 metų liepos bus atleistas nuo kelių mokesčio, o nuo 2026 metų jam galios 75 proc. lengvata;

  • Galimybė naudotis specialiai pažymėtomis maršrutinio transporto eismo juostomis Vilniuje;

  • Parkavimo ir įvažiavimo rinkliavų lengvatos Lietuvos miestuose:

 

Vilniuje – elektromobilių valdytojai (vairuotojai) gali įsigyti SĮ „Susisiekimo paslaugos“ išduodamą nemokamą elektromobilio leidimą, suteikiantį teisę statyti automobilį rinkliava apmokestintose automobilių stovėjimo vietose. Elektromobilio leidimas išduodamas tik elektra įkraunamo ir varomo automobilio valdytojui (vairuotojui) (neišduodamas hibridinių automobilių valdytojams (vairuotojams). Paslauga teikiama jungiantis per elektroninę leidimų išdavimo sistemą https://www.parking.lt/lt/2/116 ir klientų aptarnavimo centruose: Gedimino pr. 9A (Vinco Kudirkos a.), I-V 7:00-20:00, VI 9:30-18:00, Geležinkelio g. 16 (Geležinkelio stotyje), I-V 6:00-20:00, VI 9:30-18:00. Leidimui gauti pateikiami šie dokumentai: nustatytos formos prašymas ir automobilio registracijos liudijimas. Elektromobilio leidimas suteikia teisę statyti automobilį vietine rinkliava apmokestintose automobilių stovėjimo vietos. Elektromobilio leidimas nesuteikia teisės nemokamai statyti automobilį privačiose automobilių stovėjimo aikštelėse, taip pat „Sustoti draudžiama“, „Stovėti draudžiama“ ir „Rezervuota stovėjimo vieta“ ženklų galiojimo zonose bei kitaip pažeisti Kelių eismo taisykles (nesilaikyti pastatymo būdo ir pan.). Šiuo metu išduodami elektroniniai leidimai (elektromobilis įtraukiamas į leidimų duomenų bazę). Automobilių, kurių valdytojams (vairuotojams) išduoti elektroniniai elektromobilių leidimai, ženklinti nereikia.

 

Kaune – BĮ „Parkavimas Kaune“ nuo 2019 metų sausio 1-mos dienos išduodami tik elektroniniai leidimai. Elektromobilio leidimas – nemokamas. Oranžinėje, geltonojoje, raudonojoje, mėlynojoje ir žaliojoje zonose nuo vietinės rinkliavos atleisti tik tie elektromobilių valdytojai, kurie turi specialų elektromobilio leidimą. Specialūs leidimai elektromobilių valdytojams išduodami pateikus prašymą ir transporto priemonės registracijos liudijimą: https://parkavimaskaune.lt/leidimai-ir-sutartys/. Specialūs leidimai išduodami tik valdytojams tokių motorinių transporto priemonių, kuriose sumontuota jėgos pavara, turinti bent vieną ne išorinį elektros energijos keitiklį su elektrine įkraunamąja energijos kaupimo sistema, kurią galima įkrauti iš išorės. Hibridinių transporto priemonių valdytojams specialūs leidimai neišduodami.

 

Klaipėdoje – rinkliava netaikoma ekologiškoms transporto priemonėms (elektros varikliais ar vandeniliu varomiems automobiliams), registruotoms Lietuvos Respublikoje. Leidimus išduoda „Klaipėdos keleivinis transportas“, pateikus prašymą, transporto priemonės registracijos liudijimo originalą ir kopiją. Patogiausia leidimus užsakyti elektroniniu būdu. Leidimas išduodamas nemokamai ir galioja vienus metus nuo išdavimo datos https://www.klaipedatransport.lt/lt/uzsisakyk-parkavima-internetu-69

Šiauliuose – rinkliava už automobilių stovėjimą Šiaulių mieste nerenkama už pastatytas ekologiškas transporto priemones (elektros varikliais ar vandeniliu varomus automobilius), registruotus Lietuvos Respublikoje ir pažymėtus valstybinių numerių ženklais, skirtais elektros energija ar vandeniliu varomoms transporto priemonėms.

Panevėžyje - vietinė rinkliava už elektra varomo automobilio nuolatinį bilietą, vienam automobiliui stovėti visose mokamose stovėjimo vietose, dvylika mėnesių – 2,90 Eur metams. Nuolatinis bilietas įsigyjamas  UAB „Panevėžio būstas“ (adresu Marijonų g. 36-3, Panevėžys), pateikus automobilio registracijos liudijimą ir sumokėjus nustatyto dydžio vietinės rinkliavos mokestį.

Neringoje - elektra varomų automobilių, pažymėtų tai įrodančiais gamintojo skiriamaisiais ženklais, valdytojams (vairuotojams) vietinė rinkliava už įvažiavimą transporto priemone į Kuršių nerijos nacionalinio parko teritoriją netaikoma.

Trakuose - elektra varomų automobilių, pažymėtų tai įrodančiais gamintojo skiriamaisiais ženklais, valdytojams (vairuotojams) vietinė rinkliava netaikoma.

  • Numeriai elektromobiliams:

Iki 2018 m. balandžio 1 d. automobilių numeriai su priekyje esančiu EV raidžių deriniu ir keturiais skaičiais buvo išduodami tik gryniesiems elektromobiliams. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2001 m. gegužės 25 d. įsakymu Nr. 260  yra pakeista automobilių numerio ženklų sudarymo tvarka. Nuo 2018 m. balandžio 3 d. M ir N kategorijų transporto priemonėms, kuriose sumontuota jėgos pavara, turinti bent vieną ne išorinį elektros energijos keitiklį su elektrine įkraunamąja energijos kaupimo sistema, kurią galima įkrauti iš išorės ir duomenys apie šią transporto priemonių įrangą yra nurodyti kilmės, patvirtinimo dokumentuose, transporto priemonių gamintojų arba jų prekybos atstovų, sudariusių sutartis su VĮ „Regitra“ dėl transporto priemonių duomenų teikimo, išduotose pažymose ar transporto priemonių duomenų informacinėse sistemose (toliau – elektromobilis), pareiškėjo pageidavimu gali būti išduoti valstybinio registracijos numerio ženklai (toliau – numerio ženklai), kurį sudaro dviejų raidžių ir keturių skaitmenų derinys, kurio pirmoji turi būti „E“ raidė. 

Ar bus galimybė konkrečiam elektromobiliui išduoti šiuos numerius, bus sprendžiama tik padaliniuose, patikrinus turimą informaciją ir elektromobilio dokumentus, o jeigu reiks ir patį elektromobilį. Elektroniniu paštu ar telefonu tokia informacija tikslinama nebus.

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-04-07