BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Sankcijos

Pagal 2022 gegužės 17 d. pakeitimą, išdėstantį Lietuvos Respublikos tarptautinių sankcijų įstatymą (IX-2160) nauja redakcija, Susisiekimo ministerija, Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) bei Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) yra kompetentingos institucijos, užtikrinančios sklandų tarptautinių ekonominių ir kitų sankcijų įgyvendinimą susisiekimo bei ryšių srityse Lietuvos Respublikoje.

Žemiau pateikiame pagrindines šiuo metu su susisiekimo sektoriumi susijusias sankcijas, kurių taikymas privalomas Lietuvos ūkio subjektams. Atkreipiame dėmesį, kad sąrašas nėra baigtinis  ar galutinis – Europos Sąjungos Taryba gali jį keisti, atsižvelgiant į situaciją, lėmusią sankcijų įvedimą Rusijai ir Baltarusijai.

Ūkio subjektai, kilus neaiškumams dėl sankcijų  susisiekimo  srityje taikymo, pagal veiklos ir klausimo pobūdį gali kreiptis į Susisiekimo ministeriją, LTSA, RRT dėl išsamesnio paaiškinimo, parašant užklausą elektroniniu paštu: [email protected]

Dėl kitų su susisiekimo bei ryšių sritimis nesusijusių sankcijų - kviečiame kreiptis į įstatyme nurodytas kompetentingas institucijas.

 

 

  • Draudžiama suteikti leidimą tūpti, pakilti ar skristi virš Europos Sąjungos teritorijos visiems Rusijos oro vežėjams, Rusijoje registruotiems orlaiviams, visiems orlaiviams, kurie priklauso Rusijos fiziniams ar juridiniams asmenims. (ES 2022/334)
  • Baltarusijos oro vežėjų naudojamiems orlaiviams draudžiama tūpti, pakilti ar skristi virš Europos Sąjungos teritorijos. (ES 2021/907)

SVARBU! Rusijos Federacijos piliečiai (nepriklausomai nuo kitos pilietybės), kuriems netaikomos jokios asmeninės sankcijos, gali naudotis bet kurios ES oro linijų bendrovės siūlomais reguliariaisiais skrydžiais. Tik atkreiptinas dėmesys į sugriežtintą kontrolę, jei atvykstama ne per ES išorinę sieną (daugiau informacijos URM puslapyje).  

Sprendimus dėl išimčių arba leidimų netaikyti šių sankcijų priima Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA). Pareiškėjai turi kreiptis į LTSA su prašymu ir pridėti reikalingus dokumentus. Detalesnė informacija – LTSA tvarkos apraše.  

Dažniausiai užduodami klausimai (periodiškai atnaujinami) apie sankcijas aviacijoje skelbiami Europos Komisijos oficialiame puslapyje, skiltyje „G. Other fields“  

 

  • Draudžiama į Europos Sąjungos šalių narių jūrų uostus įsileisti laivus, kurie yra registruoti su Rusijos vėliava. Draudimas galios ir visiems laivams, kurie pakeitė savo Rusijos vėliavos registraciją į kitos valstybės po 2022 02 24. (ES 2022/576)
  • Draudžiama tiesiogiai ar netiesiogiai teikti techninę pagalbą, tarpininkavimo paslaugas ar finansinę pagalbą žaliavinės naftos ar naftos produktų transportavimui (įskaitant ir ship-to-ship) į trečiąsias šalis, jeigu jų kilmės šalis yra Rusija arba jie yra eksportuojami iš RU. 
  • Draudžiama suteikti prieigą prie Europos Sąjungos uostų ar šliuzų laivams, kurie vykdo ship-to-ship krovinių perdavimą logistikos grandyje, jeigu kompetentinga institucija turi pagrįstą įtarimą, kad laivas pažeidžia 3m ir 3n straipsnius (draudimas importuoti naftą bei draudimas aptarnauti RU naftos transportą į trečiąsias šalis), arba jeigu įtariama, kad laisvas nelegaliai išjungia ar trikdo laivuose privalomą automatinę identifikavimo sistemą.

 

  • Draudžiama kelių transporto įmonėms, įsteigtoms Rusijoje, transportuoti prekes keliais Europos Sąjungos teritorijoje, įskaitant ir tranzitą. Draudimas negalioja pašto paslaugoms ir prekių tranzitui į Kaliningrado sritį, jeigu tos prekės nėra sankcionuotos. (ES 2022/576)
  • Draudžiama ES teritorijoje transportuoti krovinius priekabose ar puspriekabėse, registruotose Rusijoje, net jeigu vežėjas yra registruotas kitoje šalyje.
  • Draudžiama kelių transporto įmonėms, įsteigtoms Baltarusijoje, transportuoti prekes keliais Europos Sąjungos teritorijoje, įskaitant ir tranzitą. Draudimas negalioja pašto paslaugoms. (ES 2022/577)

IŠIMTINIAI LEIDIMAI KELIŲ TRANSPORTUI


  • Bendra nuostata dėl leidimo suteikimo Rusijoje ar Baltarusijoje įsisteigusių kelių transporto įmonėms priklausančioms vežimo priemonėms transportuoti prekes – leidimai galimi tik išimtiniais atvejais, kai įrodoma tokio tam tikrų prekių transportavimo (keliais) (Rusijoje ir Baltarusijoje įsisteigusių kelių transporto įmonėms priklausančių vežimo priemonių ) būtinybė. Į „būtinybės“ sąvoką nepatenka vežimo ar sandorio vykdymo kaštų išaugimas, iki sankcijų sudarytos sutartys ir pan. Būtinybė – nėra kitų techninių alternatyvų  (pvz. Europoje nėra reikalingo transporto priemonės tipo).
  • Dėl išimtinių leidimų galima kreipti [email protected]
  • Kiekvieną prašymą SM nagrinėja atskirai, pagal poreikį konsultuodamasi su kitomis institucijomis. Reglamentas suteikia kompetentingai institucijai teisę, bet ne pareigą suteikti išimtis, būtent - esant būtinybei. Leidimai išduodami tik išimtiniais atvejais, pateikus aiškius įrodymus apie techninių alternatyvų nebuvimą. Visa įrodinėjimo našta tenka pareiškėjui.
  • Lietuvoje galioja tik Lietuvos kompetentingos institucijos išduotos išimtys/leidimai.          

 

KALININGRADO TRANZITAS


  • Bendra taisyklė - geležinkelių tranzitas tarp Kaliningrado srities ir kitų Rusijos Federacijos dalių nėra sustabdytas ar užblokuotas, išskyrus sankcionuotas prekes. Pažymėtina, kad pagal 2022 m. liepos 13 d. Europos Komisijos išaiškinimą, leidžiamas sankcionuotų prekių tranzitas geležinkeliais, kurios yra skirtos užtikrinti būtinuosius poreikius (šių prekių poreikis skaičiuojamas pagal paskutinių 3 metų tranzito apimčių vidurkį). Atkreiptina, kad ir toliau draudžiama gabenti karinės ar dvigubos paskirties prekes ir technologijas. 
  • Pažymėtina, kad ši išimtis negalioja tranzitu Rusijos vežėjams į/iš Kaliningrado gabentiems sankcionuotas prekes kelių transportu. 
  • Plačiau Europos Komisijos išaiškinime

 

Daugiau informacijos apie tarptautines sankcijas: 

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-06-30