Saugus eismas Lietuvoje
Spartūs automobilizacijos augimo tempai ir nuolat didėjantis eismo intensyvumas sukelia vis daugiau kliūčių užtikrinant saugų eismą Lietuvoje. Kadangi kiekvienas visuomenės narys yra kelių eismo dalyvis, eismo saugumas tampa visuotiniu klausimu. Didelis avaringumas Lietuvoje iš esmės sietinas su neatsakingu žmonių elgesiu prie vairo, netinkamu eismo organizavimu, automobilių ir kelių būkle bei kt. Visuomenės supratimas apie eismo kultūrą, savitarpio pagarbą ir pagalbą kitam taip pat dar ne kiekvienam tapo norma.
Pastaruoju metu visose šalyse didelis dėmesys skiriamas saugaus eismo klausimams. Tuo suinteresuota visuomenė, vyriausybinės institucijos ir tarptautinės organizacijos. Todėl ir Europos Sąjungos institucijos, ir kiekviena valstybė atskirai deda pastangas eismo saugai gerinti. 2011 m. Baltojoje knygoje užsibrėžtas tikslas, nustatant papildomas priemones saugiam eismui užtikrinti, diegiant naujas ir pažangias technologijas, žuvusiųjų eismo įvykiuose skaičių iki 2020 m. sumažinti dvigubai.
Lietuvoje saugaus eismo politiką formuoja Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija. Siekiant užtikrinti eismo saugumą kartu su Susisiekimo ministerija bendradarbiauja Vidaus reikalų ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija, Finansų ministerija, savivaldybės, kitos valstybinės institucijos, visuomeninės organizacijos ir mokslo institucijos.
Saugiam eismui įtakos turi daug komponentų: eismo dalyvis, transporto priemonė, kelias ir aplinka. Visų jų įtaka saugiam eismui tiesiogiai priklauso nuo šalies ekonomikos, skiriamų lėšų, gyventojų kultūros, pragyvenimo lygio ir t. t.
Institucijų sąveika
Valstybės politikos įgyvendinimą saugaus eismo užtikrinimo srityje kontroliuoja nuolat veikianti Valstybinė eismo saugumo komisija. Šią Vyriausybės patvirtintą komisiją sudaro valstybinių institucijų ir savivaldybių asociacijos atstovai.
Didelės įtakos gerinant eismo saugumą mūsų šalyje turi Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymas, kurio vienas iš pagrindinių uždavinių – koordinuoti visų už eismą atsakingų institucijų darbą, reglamentuoti ir užtikrinti saugų eismą automobilių keliais.
Lietuvos transporto saugos administracija Švitrigailos g. 42, 03209 Vilnius |
Valstybės įmonė Lietuvos automobilių kelių direkcija J. Basanavičiaus g. 36, 03109 Vilnius |
- Lentelės su žalia rodykle keliamos grėsmės ir trūkumai
- Esminiai Kelių eismo taisyklių pakeitimai 2018–2019 m.
- Dviračių transporto priemonių vairuotojų atmintinė
- Eismo įvykių statistika
- Juodųjų dėmių žemėlapis
- Informacija apie eismo sąlygas eismoinfo.lt
- Memorandumas dėl saugaus eismo gerinimo, eismo kultūros ugdymo ir avaringumo Lietuvos keliuose ir gatvėse mažinimo
- Memorandumo dėl saugaus eismo gerinimo, eismo kultūros ugdymo ir avaringumo Lietuvos keliuose ir gatvėse mažinimo 1 priedas
- Saugaus eismo viešinimo koncepcija
- Lietuvos gyvengtojų apklausa apie saugaus eismo viešinimo kampanijas
- Lietuvos gyventojų apklausa apie saugaus eismo viešinimo kampanijas. 2011 rugpjūtis.
- Lietuvos gyventojų apklausa apie saugaus eismo viešinimo kampanijas. 2012 vasaris.
- Sociologinis tyrimas „Lietuvos Respublikos gyventojų patirtis, elgesys bei nuostatos eismo atžvilgiu“.